poczetchorzowian.pl

Zmagania ze szkodliwymi oparami

Zmagania ze szkodliwymi oparami

23.11.2020, 11:10

Raptem parę dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu warto nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do dużego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu istotnie o smogu, który potrafi być dla społeczeństwa naprawdę bez granic groźny. Niekorzystne substancje chemiczne, które wdychamy niestety codziennie, niewątpliwie mają do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Bez dwóch zdań warto regularnie wyjaśniać czym jest zatrucie środowiska bądź też jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze należy mieć świadomość tego, że dzisiaj w naszym kraju zaczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił także problem ze smogiem. Dobrym sposobem na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza jest ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomniał również, że mniej więcej połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w domach. Uznał, że jeśli nie zrezygnujemy z kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też włączył się do walki z ze zdegradowanym środowiskiem. Prezes spółki, Piotr Woźny orzekł, że uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także to, że problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 można ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 zaczęła panować w miejscach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji środowiska, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezspornie warto też zdawać sobie sprawę z tego, co zasadniczo jest najistotniejszą przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niekorzystnych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest nadzwyczajnie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij