poczetchorzowian.pl

Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy blisko granicy z Białorusią

29.11.2022, 12:27

Od paru dni w pasie obok granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym ujęto aż 183 obszarów, a więc pewien fragment rejonów województw lubelskiego i podlaskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy statutu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Rząd premiera tłumaczył ustanowienie stanu wyjątkowego zajściem na granicy z Białorusią oraz działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są migranci. Zdaniem polskiego rządu migranci są przywożeni na granice przez służby reżimu białoruskiego. Jest pośród nich grupa, która już od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Prócz tego rząd wskazywał też na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. W myśl konstytucji, stan wyjątkowy można nałożyć, gdy w przypadku istotnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Jednak decyzja prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy sceny politycznej opozycji zwrócił się także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Kamiński Mariusz, który informował o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oświadczył także, że państwo białoruskie nadzorowane na dzień dzisiejszy przez reżim prezydenta Łukaszenki, organizuje ogromną operację międzynarodową turystyki migracyjnej. Ponadto wskazał, iż białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że obecne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu już istniejących środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o naniesieniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij