poczetchorzowian.pl

Niedługo zaczynają się wybory na prezydenta w Stanach Zjednoczonych

Niedługo zaczynają się wybory na prezydenta w Stanach Zjednoczonych

15.09.2020, 13:32

W bieżącym roku obywatele Stanów Zjednoczonych będą wybierać kolejnego przedstawiciela kraju. W tej chwili ten urząd pełni Donald Trump i rzecz jasna ubiega się on o następną kadencję. konkurencja nie śpi i pięćdziesiąt dni przed wyborami możemy zapoznać się z opiniami publicznymi. W jaki sposób się prezentuje sytuacja na chwilę obecną? Które szanse będą największe? W opozycji z ostatnimi wyborami, największy oponent obecnego prezydenta posiada o wiele lepsze wyniki.

Przedstawiciel frakcji demokratycznej, Joe Biden, posiada ponad siedem procent przewagi nad teraźniejszym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednak sztab wyborczy Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie twierdzi, aby aktualne sondy przedstawiały faktyczny wynik głosowania. W 2016 roku sytuacja była nawet podobna - była sekretarz stanu w ostatnich wyborach również prowadziła, ale jej przewaga nie okazała się bardzo spektakularna. Było to zaledwie 2,3%. Pomimo że była sekretarz stanu posiadała wyższość a także otrzymała większą liczbę głosów, wziąwszy pod uwagę całe USA, została pokonana w starciu z Trumpem.

Ciekawe okazuje się to, iż w Stanach nie przesądza o wygranej większa liczba poszczególnych głosów. Przeważający się okazuje głos elektorów - we wszystkich stanach jest określona ich liczba i jest uzależniona ona od mieszkańców w danym stanie. Pięć stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania - wojuje ze sobą w znacznej mierze.

W każdym wyżej wymienionym stanie sondaże różnią się między sobą. Gdzieniegdzie przoduje obecny prezydent, innym razem rywal Trumpa. Sytuacja więc nie będzie łatwa do przewidzenia. Wiele jak najbardziej będzie zależeć od panujących poglądów w konkretnej części USA - zdarzyć się może, że obywatele posiadają typowo republikańskie podejście, a gdzieniegdzie będą to postawy przede wszystkim demokratyczne. Aczkolwiek chociażby w miejscach typowo o poglądach republikańskich w ostatnim czasie miały miejsce spore modyfikacje. Wszystko za sprawą nowych, młodych mieszkańców, którzy mają stosunkowo liberalne idee, a podejmują decyzję o przeprowadzce przez domy w atrakcyjnych cenach. Tego typu podpisy mogą mieć znaczący wpływ na wskazanie przyszłego reprezentanta kraju.

A jak wyglądać będzie głosowanie w okresie koronawirusa? Z powodu epidemii wybory zostaną wydłużone, bo rozpoczynają się już zaraz. Zdecydowana ilość Amerykanów zdecydowała się oddawać swój głos poprzez korespondencję.

Trzeba więc poczekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie jest do końca pewne i sugerowanie się opiniami publicznymi okazać się może błędne.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij